Téměř milion korun bylo v letošním roce investováno do záchrany skvostné jižní terasy zvané sala terrena na zámku Zelená Hora. Došlo k faktickému zpevnění cihelného zdiva, plombování, spárování, zpevnění kleneb a přeložení a usazení schodišťových stupňů.
Výstavba terasy byla realizována v roce 1880 z rozhodnutí šlechetné kněžny Vilemíny z Auerspergu a financována z jejího osobního jmění. Úkolové práce byly svěřeny zednickému polírovi Míkovi z Kláštera, nábytek byl polepen nepomuckým sedlářem, resp. tapetářem Zahradníkem, dlažbu dodala firma Dubský. Při stavbě bylo zapotřebí odstřelit část skalního výstupku. Přízemí bylo určeno pro skladování zahradního nářadí, první poschodí pro pokoj kněžny, horní patro bylo slunnou terasou opatřenou navíjecí markýzou. Celkem bylo spotřebováno 22000 pálených cihel, 350 tvarových cihel, 3100 klenbových cihel, 200 cihlových dlaždic, 28m3 lomového kamene, 111 kamenných schodů či 1600 kg cementu. Jak uvádí osobní dopis kněžny z 8. května 1880: „Se zprávou o stavebních záležitostech jsem velmi spokojená. Dříve než přijedu, posílám Tlapáka, aby zadal mé detailnější příkazy. Naši lidé jsou velmi šikovní a dobří. V plechové bráně musejí být rosety vytesány, jinak by bylo uvnitř vše plesnivé, protože by tam bylo vlhko. Horní klenba, která bude tvořit salon, by měla být vymalována jednoduše – čistou zelenou, zejména ta část pod nejvyšší terasou.“
Rok po postavení terasy se na přání kněžny ještě dělaly úpravy v salónu pod terasou. Všechny čtyři rohy byly obloženy dřevěnou konstrukcí tak, aby salón měl oválnou podobu a konstrukce byla nahozena omítkou (na rákos) a nabílena. Záhadou zůstává napojované schodiště, patrně byly vyrobeny kratší stupně, které poté nedostačovaly. Dochovalo se také původní navíjení markýzy.
Postupně terasa zpustla a začátkem roku 2015 se jednalo o nejohroženější část zámeckého areálu. Díky bohatě dochované historické fotodokumentaci z Rodinných alb Auerspergů (SOA Plzeň, Klášter u Nepomuku), může být terasa obnovena do původního vzhledu včetně detailů, jakými jsou například nedochované prvky zábradlí.
Žadatel o dotaci: obec Klášter
Zpracovatel projektu: Mikroregion Nepomucko
Realizace: Pegisan sta, s.r.o.
Předpokládaný termín realizace: 2015 – 2017
Předpokládaná výše nákladů: 3 miliony Kč
Tento projekt je spolufinancován z Programu záchrany architektonického dědictví Ministerstva kultury.