Slavnostní mše a požehnání oltáře od Václava Česáka se v neděli 25. 6. na zámku ujal emeritní biskup plzeňský, Mons. František Radkovský za asistence Paterů Jiřího Špiříka a Vítězslava Holého. Na mši vystoupil sbor Canto nepomucenum i nepomuckých chrámový sbor. Přední česká mezzosopranistka Edita Adlerová, manželka Václava Česáka, se po požehnání oltáře zhostila krátkého hudebního vystoupení za doprovodu bratrů Klánských. Čestným hostem akce byli senátor Václav Chaloupek i náměstek hejtmana Plzeňského kraje pro oblast kultury a památkové péče Martin Baxa. Výzdoby kostela se s velkou ctí zhostili místní farníci a Květiny Kopretina – Helena Radová. Na Zelenou Horu se již časně ráno vypravilo slavnostní procesí od kostela sv. Jana Nepomuckého pod vedením Patera Špiříka.
První myšlenku obnovy sochy Zelenohorské madony a oltáře vyslovil v roce 2014 tehdejší Pater nepomucký Vítězslav Holý, trvalo 3 roky úsilí, než se vše povedlo dotáhnout do úspěšného konce. Nad obnovou sochy madony a oltáře bděly po celou dobu coby garanti obec Klášter a Mikroregion Nepomucko, který rovněž vyhledal vhodné dotační tituly. Celá věc by se nikdy nemohla podařit bez úsilí Václava Česáka, který obdržel minimální honorář, ani bez společnosti KOVO KASEJOVICE MONT, s.r.o. pod vedením ředitele Zbyňka Šejvara, která v době enormního nárůstu cen nerezu vyrobila oltář za sponzorovanou cenu a stala se tak nakonec největším sponzorem obnovy oltáře, co se výše darované částky týče. Samostatnou kapitolu tvoří elektroinstalace, zabezpečení a osvětlení kostela, na kterém se rovněž sponzorsky podílela firma JaK system s.r.o. Dlouhodobě obnovu zámku podporují Ministerstvo kultury a Plzeňský kraj.
„Obnova 6 metrů vysokého oltáře si zaslouží pozornost hlavně proto, že tento počin je v dnešní době událostí, která je spíše ojedinělou. Tím spíše, že na něj přispěly stovky obyvatel, několik obcí a regionálních firem,“ uvedl Pavel Motejzík, manažer Mikroregionu Nepomucko. Obnova byla financována z grantového programu Era pomáhá regionům, jehož smyslem je vybrat co nejvíce peněz od různých dárců, v důsledku čehož je následně přidělen příspěvek nadace samotné. „Na oltář se vybralo celkem téměř 300.000 a projekt obsadil první příčku v rámci celé České republiky. Z dotací a darů byla financovaná také samotná socha madony, odlitá ve slavné norimberské dílně Lenz&Jahn v roce 2015,“ doplňuje starosta obce Klášter Zdeněk Bartošek. Jména hlavních dárců jsou uvedena přímo na oltáři.
„Oltář z leštěného nerezu má tvar stromu života a odkazuje tak i na tvar původního barokního svatostánku, natrvalo deponovaného v kostele sv. Martina v Neurazech. Nerez doplňuje různobarevné sklo i atributy sv. Vojtěcha a sv. Jana Nepomuckého. Socha madony byla dotýkána ve Vídni gotickým originálem, čeká ji požehnání papežem Františkem a v oltáři je zasazen kámen ze základů kláštera v Ebrachu, odkud na Nepomucko přišli první mniši za účelem kolonizace kraje,“ řekl autor oltáře a sochy Václav Česák.
Oltář uvede do života také hvězda světového formátu Eva Urbanová. V sobotu 8. 7. se představí ve spolupráci s dětským sborem Andílci z Plzně. Dodejme, že Eva Urbanová vystupuje na zámku již podruhé bez nároku na honorář a peníze věnuje na obnovu kostela. Poslední vstupenky včetně dopravy z Plzně nabízí portál www.plzenskavstupenka.cz (možnost dopravy nevyužít).
Kouzlo nechtěného, či hra osudu? Až po výrobě a instalaci oltáře jsme si všimli, že na desce se jmény dárců je přímo nad jménem Evy Urbanové křesní jméno Libuše (Barochová). Životní role Evy Urbanové, spojená se zámkem Zelená Hora, kde byl tzv. Libušin soud (Rukopis zelenohorský) přesně před 200 lety nalezen, ji tak bude provázet na oltáři navždy. Je to náhoda, nebo hra osudu? Zkrátka to tak nejspíš mělo být.
Zámek je v letošním roce otevřen pouhých 6 dní (1., 2., 5., 6., 7. a 9. 7.) a kromě prohlídky unikátního zrcadlového oltáře nabízí další novinku: poprvé v novodobé historii také možnost návštěvy barokního špejcharu z roku 1670, kam byl po nálezu Rukopisu z rozkazu Jeronýma z Colloredo-Mannsfeldu odvezen celý zámecký archiv.
Fotogalerie Milana Demely: